TWORZENIE FILMU
Krok 1. Pobierz filmy wideo, zdjęcia cyfrowe i muzykę do programu Windows Movie Maker
Musisz zaimportować filmy wideo, zdjęcia cyfrowe i muzykę, które chcesz wykorzystać w swoim filmie.
Pliki multimedialne można pobrać do programu Windows Movie Maker na dwa sposoby:
- Bezpośrednie importowanie filmu wideo z kamery cyfrowej. To rozwiązanie można zastosować, kiedy chcemy przenieść do komputera nagrania z rodzinnych wakacji, wycinając z nich nudne fragmenty.
- Importowanie plików wideo, zdjęć cyfrowych i muzyki, które już znajdują się na komputerze. W swoim filmie możesz wykorzystać już istniejące pliki multimedialne. Jeśli chcesz tylko umieścić w filmie zdjęcia cyfrowe, jest to odpowiedni sposób.
Krok 2. Rozpoczynanie edycji
Po zaimportowaniu plików do programu Windows Movie Maker możesz rozpocząć edycję.
Dodaj elementy do serii ujęć/osi czasu. Przeciągnij filmy wideo, obrazy i muzykę, które chcesz wykorzystać, z obszaru zawartości do serii ujęć/osi czasu. Wszystko, co znajduje się w serii ujęć/na osi czasu, znajdzie się w gotowym filmie.
Przytnij i uporządkuj elementy umieszczone w serii ujęć/na osi czasu. Następnie przytnij klipy wideo w serii ujęć/na osi czasu, aby ukryć wszystkie fragmenty filmu, które nie mają znaleźć się w gotowym filmie. Możesz również przenosić klipy z jednego miejsca w inne oraz dzielić je i łączyć.
Krok 3. Dodawanie tytułów, przejść i efektów
Teraz należy wzbogacić film o elementy specjalne, takie jak tytuły, przejścia i efekty, które nadadzą mu indywidualny charakter.
Tytuły i napisy. Możesz umieścić na początku filmu tytuł przekazujący nieco informacji o przedstawionych wydarzeniach, np. ich czas, miejsce i charakter. Możesz również dołączyć napisy końcowe, dzięki którym wszyscy dowiedzą się, kto jest twórcą filmu i kim są występujące w nim osoby (tak jak w kinie i na płytach DVD).
Przejścia. Aby miejsca w filmie, w których jeden fragment wideo lub wyświetlany obraz kończy się, a zaczyna następny, wyglądały ładnie, możesz dodać przejścia między zdjęciami, fragmentami wideo i tytułami w serii ujęć. W programie Windows Movie Maker jest do dyspozycji ponad sześćdziesiąt różnych przejść, możesz więc eksperymentować w celu wybrania najładniejszych.
Efekty. Na koniec możesz dodać do fragmentów wideo i obrazów w serii ujęć efekty specjalne, dzięki którym film uzyska pożądany charakter wizualny. Na przykład możesz dodać jeden z efektów postarzenia filmu, dzięki któremu film będzie wyglądać jak w starym kinie. Aby uzyskać więcej informacji o wykorzystaniu przejść i efektów w programie Windows Movie Maker, zobacz artykuł Dodawanie przejść i efektów do obrazów i filmów wideo.
Pamiętaj, że możesz obejrzeć podgląd swojego projektu w dowolnej chwili, klikając przycisk Odtwórz pod monitorem podglądu w programie Windows Movie Maker.
Krok 4. Publikowanie filmu i udostępnianie go innym
Gdy projekt prezentuje się zadowalająco, można opublikować go jako film. Podczas publikowania filmu wszystkie elementy dodane do serii ujęć/osi czasu są łączone i tworzony jest nowy plik wideo (jest to gotowy plik filmu). Można teraz odtwarzać ten film na komputerze przy użyciu odtwarzacza multimedialnego, np. programu Windows Media Player.
Udostępnianie innym. Aby udostępnić film innym osobom lub zarchiwizować go, można opublikować go na płycie CD lub DVD, co umożliwi oglądanie go na telewizorze (jeśli używany komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium lub Windows Vista Ultimate), albo wysłanie jako załącznika do wiadomości e-mail. Aby uzyskać więcej informacji o publikowaniu filmów, zobacz artykuł Publikowanie filmu. Aby zaprezentować swoje dzieło całemu światu, zapisz film na dysku twardym, wejdź do dowolnego serwisu internetowego służącego do udostępniania filmów, np. YouTube, i prześlij tam film. Następnego dnia możesz być gwiazdą! :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz